A törzskönyvezés támogatásának lehetőségéről és a tenyésztők, tenyésztőszervezetek feladatairól írt összefoglalót Berényi-Kozma Katalin a MEOE Szövetség Elnökségének póttagja.
Ingyen törzskönyv?
Nem egészen, és nem könnyen, de akár térítés mentes is lehet.
Egészen pontosan arról van szó, hogy a tenyésztőszervezet, vagyis a Klub támogatást kap a törzskönyvezési szolgáltatásnak elvégzéséhez. Ezáltal kedvezményes áron tudja végezni a törzskönyvezési szolgáltatást annak, aki ezt nála kérelmezi, és akinek a kérelmét a NÉBIH hatóságilag leigazolja. A kedvezmény olyan mértékű is lehet, hogy a tenyésztőnek nem kell fizetnie semmit a Klub felé. Hogy pontosan hogyan fognak alakulni a szolgáltatás árai az új szabályozás fényében, majd a közgyűlésen eldől. Vagyis a díjak jegyzékében szereplő összegek még változhatnak.
Mindjárt az elején tegyük hozzá, hogy a Klubnak az így „kiesett” bevételt egy egész évig saját zsebéből kell megfinanszíroznia, mivel a támogatást csak egy évvel később – legkorábban 2022 elején - igényelheti meg. Eddig az időpontig a MEOESZ a költségeket előfinanszírozza.
A támogatási rendszert, amibe 2020 év végén egy módosítással bekerültek a magyar ebfajták, a tenyésztésszervezési feladatok támogatása igénybevételének részletes feltételeiről szóló 43/2014. (XII. 29.) FM rendelet szabályozza.
Lássuk pontokba szedve a folyamatot és a teendőket:
Ahhoz, hogy a tenyésztő igénybe tudja venni a kedvezményes árú szolgáltatást, az alábbiaknak kell megfelelnie:
A kedvezményezett (a tenyésztő)
Az 1-es pontnak a természetes személy csak akkor felel meg, ha az alábbiak közül valamelyik igaz rá:
A 2-es pontnak való megfeleléshez szükséges a Magyar Államkincstárnál az ügyfél-azonosító szám kiváltása, vagyis a regisztráció. Ehhez az alábbi dokumentumot kell kitölteni (géppel vagy kézzel) és aláírni.
Természetes személyeknek:
Nem természetes személyeknek:
A nyomtatványt személyesen vagy postai úton az ügyfél lakóhelye/székhelye szerint illetékes kormányhivatalcímére kell benyújtani. Elérhetőségek:
https://www.mvh.allamkincstar.gov.hu/az-ugyfelszolgalat-adatai
A 3-as pont pedig érvényes tagsági kártyával igazolt aktív tagságot jelent.
Miután megkapta a tenyésztő a kincstártól az ügyfél-azonosító számát (postán küldik ki), ki kell tölteni a támogatott szolgáltatás igénybevételére irányuló kérelmet. Ezt a kérelmet 2021.01.01-2027.12.31 közötti időszakban elég csak egyszer beadni. Csak akkor kell újabbat beadni, ha valamilyen változás követezik be az adatokban.
A nyomtatványon kizárólag a törzskönyvezés jelölhető meg igényként.
A kitöltendő űrlap:
Kitöltési útmutató:
A kérelmet aláírva, postán kell eljuttatni a fajta elismert tenyésztőszervezetének címére.
A tenyésztőszervezet a kedvezményezettek kérelmét legkésőbb a támogatott szolgáltatás (vagyis a törzskönyvbe vétel) megkezdése előtt benyújtja a NÉBIH-hez.
A NÉBIH ellenőrzi, hogy a kedvezményezett támogatott szolgáltatás igénybevételére irányuló kérelme megfelel-e az előírásoknak, és megállapítását hatósági bizonyítványban rögzíti, továbbá nyilvántartásba vétel céljából a hatósági bizonyítvánnyal ellátott kérelemből egy másolati példányt megküld az abban megnevezett tenyésztőszervezet részére.
A tenyésztőszervezet a NÉBIH döntéséről tájékoztatja a kedvezményezettet.
A tenyésztőszervezet a támogatott szolgáltatás nyújtását a kedvezményezett kérelmének hatósági bizonyítvánnyal történő ellátását követően kezdheti meg.
A tenyésztőszervezet a - kedvezményezettek összesített igényeit tartalmazó, a NÉBIH által az adott tevékenység elvégzését igazoló hatósági bizonyítvánnyal ellátott, az elvégzett szolgáltatások támogatástartalmára vonatkozó - kifizetési kérelmét a Magyar Államkincstárhoz az adott naptári évben elvégzett szolgáltatás után, legkésőbb az adott naptári évet követő március 10-éig nyújtja be.
A Kincstár a kifizetési kérelmeket azok benyújtási sorrendjének megfelelően bírálja el.
A Kincstár a kifizetési kérelmet jóváhagyó határozat jogerőre emelkedését követő 30 napon belül intézkedik a támogatás összegének kifizetéséről a tenyésztőszervezet részére.
A tenyésztőszervezet az általa nyújtott szolgáltatásról évente egyszer a kedvezményezett részére kimutatást készít, amely tartalmazza az elvégzett tevékenység megnevezését, a felmerült költségeket és a támogatás mértékét.