2019. Diszplázia szűrés módosítás

2019. Diszplázia szűrés módosítás

Az FCI Csípő Diszplázia Szűrésre Vonatkozó Hivatalos Előírásai

Az FCI csípőízületi diszplázia munkaértekezletén készült jegyzőkönyv alapján

Koppenhága (Dánia), 2006. március 18.

 

1.)       A kutya azonosítása és az ügyintézés folyamata

  1. Röntgenkép a legtöbb kutyafajta esetében legkorábban a kutya egy (1) éves korában készíthető, illetve a nagy és óriás méretű kutyák esetében 18 hónapos koruktól.
  2. A kutya beazonosítása általánosan elfogadott, állandó rendszer alapján, mikrochip segítségével történik. Tisztán olvasható tetoválás szintén elfogadott olyan országokban, amelyekben a tetoválás megengedett módszer a kutyák beazonosítására.
  3. A tulajdonosnak írásban, aláírásával ellátott közleményben kell igazolnia, hogy
  1. a kutyáról készült rtg-kép azonos a származási lapon hivatkozottal
  2. a tulajdonos legjobb tudomása szerint a kutya nem esett át semmilyen, a csípőízületek korrekcióját célzó műtéti beavatkozáson;
  3. a tulajdonos engedélyezi, hogy a nemzeti szervezet (kennel klub, illetve pontozó/ bíráló testület) megtartsa a rtg-felvételeket, kivéve, ha ezt bizonyos jogi hivatkozás tiltja. Az eredmények felhasználhatóak statisztikai és tudományos célokra figyelembe véve a nemzeti és nemzetközi magánadatok védelméről szóló és adattárolási szabályokat. Az FCI a rtg-felvételek vagy ezek hiteles másolatának (ill. ezek digitális verziójának) 5 éven át tartó központi tárolását ajánlja.

 

  1. Az állatorvos aláírásával ellátott módon írásban igazolja, hogy leellenőrizte és meg tudja erősíteni, hogy a kutya azonos a származási lapon szereplővel.
  2. A rtg-felvétel készítésekor a kutyát olyan mértékben kell elbódítani és érzésteleníteni, hogy biztosítsák a kutya izmainak ellazultságát az egész folyamat alatt. Az FCI ajánlása szerint a kutya súlya, a kezeléshez használt gyógyszerek (aktív hatóanyagtartalom) és az adagolt mennyiség feljegyzendő a nyomtatványon.
  3. A rtg-felvételen az azonosításhoz minimálisan elvárt adatok a kutya azonosító jele (ez lehet a microchip száma vagy tetoválás vagy tkv-szám), a kutya születési dátuma, a rtg-kép készítésének dátuma, a felvételt készítő állatorvos vagy klinika/ kórház/ rendelő adatai és hivatkozás a jobb illetve baloldal jelölésére. Ezeket az adatokat véglegesen és eltávolíthatatlan módon, már a film elkészítése illetve értékelése előtt el kell helyezni az előhívó lapon.
  4. A felvétel technikai paraméterei, minősége lehetővé kell, hogy tegye a csípőízület megfelelő értékelését. A nem megfelelő minőségű felvételeket a bíráló bizottság vissza kell, hogy utasítsa, kivéve azt az esetet, amikor a bizottság eleve nem tételezi fel, hogy egy jobb minőségű felvétel vagy a kutya jobb pozícionálása más besorolásúvá tenné a kutyát – pl. súlyos csípő diszpláziával rendelkező kutya esetében.
  5. Digitális rtg-kép (lehetőleg DICOM 3 formátumú) készítésekor a beazonosítással szembeni követelmények megegyeznek a hagyományos rtg-felvétel előírásainál leírtakkal (lásd f.pont). A nemzeti vizsgáló bizottság kérheti, hogy az ízületet ábrázoló képet jó minőségben, eredeti méretben is készítsék el, nyújtsák be.
  6. Standard módon a pontozás legalább egy 1.pozícióban készült rtg-felvétel alapján történjen. A pontosabb bírálat érdekében további rtg-felvétel készíthető a (hátsó) ízületekről elmozdult/ laza helyzetben (2.pozíció).  Lásd csatolt szöveg és képek.
  7. A felvételeket a kutyát regisztráló nemzeti kennel klub/ vagy fajta klub az általa elismert, erre szakosodott állatorvos szöveges értékelése is kísérje.

 

2.)       Fellebbezési eljárás

  1. Nemzeti szinten, minden FCI tag vagy szerződéses partner adjon lehetőséget a fellebbezésre. A fellebbezést a kutya tulajdonosa nyújthatja be. A fellebbezési eljárást nem folytathatja le ugyanaz a vizsgáló bizottság, amelyik a kutyát eredetileg is bírálta.
  2. A fellebbezésnek az első bírálatkor bemutatott rtg-képen kell alapulnia – akár tényleges filmen készült, akár digitálisan készült képre.
  3. A tulajdonos benyújthat, az óvási bizottság pedig kérhet további rtg-felvételeket (akár filmen előhívott, akár digitálisan készült képet) (ideértve a 2.pozícióban készült képet).
  4. A rtg-képeket (filmen előhívott vagy digitálisan készült verziót) ugyanolyan mértékben kell illetve lehet figyelembe venni, kivéve a laza csípőízületű kutyák esetében, amikor is az FCI úgy rendelkezik, hogy a pontozásnak a nagy fokú ízületi lazaságot bemutató anyagon kell alapulnia
  5. Az óvási bizottság döntése véglegesnek tekintendő.

 

3.)       Nemzetközi standard

p)        Az FCI azt javasolja minden tagjának, szerződéses partnerének, illetve vizsgálatot szervező testületnek és szervezetnek, hogy amennyire lehet, segítsék elő a vizsgáló bizottságok tagjainak részvételét egy vagy több hivatalos FCI csípő diszplázia értékelő programban.

 

A vastagított dőlt betűvel kiemelt változásokat az FCI Általános Bizottsága 2019. februárjában Helsinkiben elfogadta.

 

Contact

Magyar Ebtenyésztők Országos Egyesületeinek Szövetsége
1194 Budapest, Hofherr Albert u. 42.
1701 Budapest, Pf. 12.
T: +36 70 465 3911
E: titkarsag@kennelclub.hu
Online entry
Online administration
Champion értéktár
Facebook page
Youtube channel

A Magyar Ebtenyésztők Országos Egyesületeinek Szövetsége hivatalos weboldala